(non-partid) Mișcarea Neo-Democratică
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» "Egalitate", sigur că DA, dar NU și "egalitarism"!
Scris de Dan Ţeca Sam 7 Apr 2018 - 13:47

» Inscriere in USR?
Scris de Ionut Ciobanu Vin 16 Mar 2018 - 9:50

» Primesc injuraturi !
Scris de Dan Ţeca Sam 3 Mar 2018 - 15:18

» Salut adresat Comunitatii Non-Partidului. Cateva intrebari.
Scris de Valentin Radoi-Riger Joi 23 Noi 2017 - 11:40

» Initiativa Legislativa Cetateneasca
Scris de Dan Ţeca Dum 19 Noi 2017 - 0:35

» Politica Clasica vs. Reinventand Democratia
Scris de Dan Ţeca Sam 18 Noi 2017 - 0:37

» Partidul Oamenilor Liberi
Scris de Dan Ţeca Vin 17 Noi 2017 - 1:30

» Participarea in mai multe initiative politice in paralel?
Scris de Dan Ţeca Dum 12 Noi 2017 - 1:03

» Delegative Democracy. Liquid Democracy
Scris de Valentin Radoi-Riger Vin 10 Noi 2017 - 23:15

Grupuri Facebook
-------
Închis -------- Public
Fake news
"Egalitate", sigur că DA, dar NU și "egalitarism"!

Sam 7 Apr 2018 - 13:47 Scris de Dan Ţeca

În Franţa, dezbaterea zilei are loc în jurul noii reforme a învăţămîntului...

"...destul cu “egalitarismul”. Sigur, deviza Républicii Franceze rămîne “Liberté, égalité, fraternité”. Una este însă egalitatea oamenilor în faţa legii, şi alta este cînd (aşa cum au făcut unii miniştri) renunţi la sistemul de notaţie în şcoală ca nu cumva să se simtă marginalizaţi elevii mai puţin pregătiţi. Una este să încerci să creezi o societate bazată pe egalitatea şanselor, şi alta este abolirea …

Comentarii: 0


Participarea in mai multe initiative politice in paralel?

2 participanți

In jos

Participarea in mai multe initiative politice in paralel? Empty Participarea in mai multe initiative politice in paralel?

Mesaj Scris de Valentin Radoi-Riger Vin 10 Noi 2017 - 23:47

Cand Non-partidul va exista ca atare e de domeniul evidentei ca membrii sai nu pot activa simultan si in alte partide.

Dar acum, in faza de proiect, cum este privita asocierea unor membri de aici cu alte initiative paralele? Evident, ma refer la initiative compatibile ca principii fundamentale (nu de organizare, ci de scopuri si valori).

Intreb asta pentru ca eu m-am inscris azi si in Platforma Romania 100, adica am completat un formular online si am atasat un CV. Mi s-a spus in mesajul automat de reply ca voi fi contactat, ca imi multumesc pentru implicare, dar s-ar putea sa dureze evaluarea cererii. Pe undeva mi-a trecut prin cap intrebarea "cine anume evalueaza cererile astea, cine l-a pus s-o faca si pe ce criterii?". O problema in sistemul traditional e ca cei veniti mai devreme sunt avantajati fata de cei veniti mai tarziu, sunt in general mai sus in ierarhia care se alcatuieste arbitrar, in ceruri concentrice in jurul unui lider mesianic care e vazut ca locomotiva (Ciolos, Macovei, Neamtu etc). Insa vreau sa vad concret ce se intampla acolo in RO100, cu ochii mei. Le dau un cec in alb. Si ei sunt in faza de proiect. Si au deja multi oameni valorosi. Sper ca RO100 sa nu devina neaparat M10-le meu.

Ok, deci ce am facut eu azi e cumva un lucru nepotrivit sau incompatibil cu o viitoare candidatura a mea pentru intrarea in Grupul de Initiativa? Stiu de ex. ca multi oameni din echipa RO100 sunt deputati sau membri USR.

Eu incerc doar sa ma "orientez in piata" cum s-ar spune. Dar nu urmarind vreun "profit" personal, ci sa vad ce viziuni politice sunt propuse si care ar fi metoda cea mai eficienta de a schimba clasa politica si a face ceva concret in tara asta. De asemenea, cine stie, poate as reusi candva sa fac niste punti / dialoguri peste diferite formatiuni, daca se vor dovedi compatibile.
Valentin Radoi-Riger
Valentin Radoi-Riger
membru Grup iniţiativă

Posts : 30
Location : Cluj-Napoca

Sus In jos

Participarea in mai multe initiative politice in paralel? Empty Re: Participarea in mai multe initiative politice in paralel?

Mesaj Scris de Valentin Radoi-Riger Sam 11 Noi 2017 - 20:31

Ma simt dator cu o scurta explicatie suplimentara:

Cererea mea de inregistrare in Platforma RO 100 nu reprezinta o abdicare de la activitatea mea aici sau de la intentiile mele viitoare in legatura cu Grupul de Initiativa Non-Partid. Acestea nu vor fi afectate in nici un fel, poate doar ipotetic ca timp, dar timpul investit e oricum relativ.

Mie imi plac mult ideile expuse aici si le consider corecte la modul ideal, insa nu sunt inca pe deplin convins ca ele pot fi si aplicate eficient in practica. De asta ma gandeam sa incerc direct atat o metoda clasica (probabil RO100, sa vedem ce reactie am de la ei), cat si una inovativa, cum e Non-Partidul. Vreau sa invat, sa compar, sa gandesc.

In programare (domeniul meu), daca te apuci de ceva nou, la un moment dat trebuie sa te opresti din citit pareri si sa pui mana sa incerci tu. Sa scrii un "Hello world" app in diferite limbaje sau tehnologii, sa vezi cum e exact. Cam asa si cu initiativele politice. Idei sunt multe pe piata, dezbaterile aprinse, dar mi se pare ca pana nu incerci concret, nu poti decide. Dan, tu ai incercat ceva concret cu M10, si ai tras multe concluzii de acolo.

Gresesc?
Valentin Radoi-Riger
Valentin Radoi-Riger
membru Grup iniţiativă

Posts : 30
Location : Cluj-Napoca

Sus In jos

Participarea in mai multe initiative politice in paralel? Empty Re: Participarea in mai multe initiative politice in paralel?

Mesaj Scris de Dan Ţeca Dum 12 Noi 2017 - 1:03

Valentin, opțiunea îți aparține, desigur. Și, așa este, nu e nicio incompatibilitate deocamdată - numai în două partide înregistrate legal nu poți fi în același timp.

Însă, ca avertisment, am să-ți mai dau ceva să citești - îți amintești de d-nul Arogantu' de care am povestit în Ep. 3 al Antomiei?
Abia după un an și jumătate, când ajunsese deja în poziția de Secretar general al M10 (sau tocmai datorită acestui fapt), a reușit să-și dea seama cum stau lucrurile (și să îmi dea în sfârșit dreptate).
Citește comentariul de AICI, te rog, precum și postarea principală. Și nu e singurul, nici pe departe, dintre pretorienii care mi-au sărit atunci în cap și au sfârșit semnându-și demisiile publice cu amărăciune (majoritatea, însă, abia după ce au ajuns suficient de-aproape de "soare"). "Întâmplarea" a făcut ca eu să mă aflu în "primul cerc" (membru fondator și în Comisia de integritate a Asociației) încă de la început și am putut astfel înțelege imediat (am ieșit după mai puțin de o lună de la lansare).

Ar fi păcat să pierzi atâta timp inutil și, în schimb, să ratezi șansa de a participa la ceva la care nu mulți oameni au ocazia (pentru că nu înțeleg valoarea sau n-au capacitatea necesară) - la construcția unei noi arhitecturi politice, cum nu s-a mai făcut nicăieri în lume și care ar putea deschide noi frontiere.
Dan Ţeca
Dan Ţeca
membru Grup iniţiativă

Posts : 783
Location : Bucureşti

Sus In jos

Participarea in mai multe initiative politice in paralel? Empty Re: Participarea in mai multe initiative politice in paralel?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum