(non-partid) Mișcarea Neo-Democratică
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» "Egalitate", sigur că DA, dar NU și "egalitarism"!
Scris de Dan Ţeca Sam 7 Apr 2018 - 13:47

» Inscriere in USR?
Scris de Ionut Ciobanu Vin 16 Mar 2018 - 9:50

» Primesc injuraturi !
Scris de Dan Ţeca Sam 3 Mar 2018 - 15:18

» Salut adresat Comunitatii Non-Partidului. Cateva intrebari.
Scris de Valentin Radoi-Riger Joi 23 Noi 2017 - 11:40

» Initiativa Legislativa Cetateneasca
Scris de Dan Ţeca Dum 19 Noi 2017 - 0:35

» Politica Clasica vs. Reinventand Democratia
Scris de Dan Ţeca Sam 18 Noi 2017 - 0:37

» Partidul Oamenilor Liberi
Scris de Dan Ţeca Vin 17 Noi 2017 - 1:30

» Participarea in mai multe initiative politice in paralel?
Scris de Dan Ţeca Dum 12 Noi 2017 - 1:03

» Delegative Democracy. Liquid Democracy
Scris de Valentin Radoi-Riger Vin 10 Noi 2017 - 23:15

Grupuri Facebook
-------
Închis -------- Public
Fake news
"Egalitate", sigur că DA, dar NU și "egalitarism"!

Sam 7 Apr 2018 - 13:47 Scris de Dan Ţeca

În Franţa, dezbaterea zilei are loc în jurul noii reforme a învăţămîntului...

"...destul cu “egalitarismul”. Sigur, deviza Républicii Franceze rămîne “Liberté, égalité, fraternité”. Una este însă egalitatea oamenilor în faţa legii, şi alta este cînd (aşa cum au făcut unii miniştri) renunţi la sistemul de notaţie în şcoală ca nu cumva să se simtă marginalizaţi elevii mai puţin pregătiţi. Una este să încerci să creezi o societate bazată pe egalitatea şanselor, şi alta este abolirea …

Comentarii: 0


Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

+2
Angie Baciu
Dan Ţeca
6 participanți

In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Dan Ţeca Mar 3 Ian 2017 - 19:25

De curând am avut o discuţie mai amplă cu cineva interesat de modelul nostru de partid şi care a avut mai multe observaţii/obiecţii foarte pertinente. La o parte dintre acestea am răspuns pe loc, dar la altele am avut nevoie să reflectez sau să studiez mai bine problema, înainte de a putea da un răspuns adecvat. Încerc să răspund acum, online, într-un mod mai coerent şi mai bine gândit (sper eu) decât am putut-o face în acea discuţie, în care timpul insuficient şi dinamica discuţiei m-a forţat, oarecum, să dau şi răspunsuri ceva mai superficiale. 
Am să-l şi invit pe interlocutorul meu de atunci să citească aici - în secţiunea aceasta, Cafeneaua politică, unde chiar şi vizitatorii pot citi şi comenta, nu necesită logare.
Desigur, aştept cu interes opiniile tuturor pe aceste subiecte.

Aşadar, una dintre obiecţii a fost legată de absenţa discuţiilor face to face în modelul nostru de organizare.

Într-adevăr, deşi dezbaterea online (în scris) prezintă avantaje indiscutabile - uşurinţa participării (spaţiu-timp), o mai mare coerenţă şi structurare în exprimarea ideilor -  totuşi, întâlnirile fizice dinamizează mult lucrurile şi amplifică interacţiunile dintre oameni.
O posibilă soluţie, cred eu, pentru a putea integra şi astfel de întâlniri fizice, ar fi cea pe care am experimentat-o deja la acea primă întâlnire a membrilor potenţiali ai Grupului de iniţiativă, însă, un pic îmbunătăţită.
Mai exact, să organizăm din când în când astfel de întâlniri fizice la care, cei ce nu pot participa fizic, să participe prin Skype sau, mai nou, prin apel video pe chat-ul Facebook (va trebui să testăm). Totodată, să şi înregistrăm audio-video întâlnirile respective şi să le postăm pe Forum, pentru ca discuţiile să poată fi urmărite ulterior şi de cei care nu au reuşit să participe nici măcar virtual.
În felul acesta niciun membru nu va fi discriminat în privința participării.


Ultima editare efectuata de catre Dan Ţeca in Dum 8 Ian 2017 - 21:29, editata de 1 ori
Dan Ţeca
Dan Ţeca
membru Grup iniţiativă

Posts : 783
Location : Bucureşti

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Angie Baciu Joi 5 Ian 2017 - 10:47

Buna ziua si un An Nou bun sa avem cu totii!

Din cate stiu eu, din modelul nostru de organizare n am exclus intalnirile face to face doar ne am concentrat mai mult pe cele on line din motive practice. Sigur ca le putem organiza de cate ori este nevoie insa va trebui sa stabilim cateva reguli de care sa tinem cont, cum ar fi: locul unde se vor tine(in functie de costuri), frecventa(date fixe ori hotarate prin vot), modalitati prin care sa nu i dezavantajam pe cei ce nu pot fi prezenti fizic si totusi isi doresc sa participe la intalniri.
Angie Baciu
Angie Baciu
membru Grup iniţiativă

Posts : 81

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Mihaela Craciun Joi 5 Ian 2017 - 11:15

Dragi colegi...
fara a minimalize catusi de putin atuurile comunicarii virtuale in fata careia sub raportul economiei timpului , rapiditatii , multitudinii de informatii , imi plec capul, "chapeau bas", consider ca vine un moment in care dialogul real trebuie purtat "ochi in ochi". Nu vreau sa mizez pe nonverbal desi isi are semnificatia sa, deloc de neglijat ci pe faptul ca cuvantul rostit fata in fata cheama dupa sine si responsabilitatea celui ce l formuleaza. In plus, discutia  capata o expresivitate pe care mediul on line o suprima fie si prin prisma faptului ca participantii isi lasa amprenta personala

Personal , achizitionez altfel informatia cand stau la masa cu partenerul de dialog, impartasesc altfel ce cred, gandesc, simt. Mai mult , cred ca dezbaterea, dialogul de idei "fata in fata" naste ad hoc alte si alte idei , dupa cum le clarifica pe celelalte. Stiti cum se spune, exista multe idei care pot devein deodata noi , precum lucruri binecunoscute care, in alta lumina ne pot parea ca le vedem pentru prima oara. Pericolul ar fi ca discutiile sa alunece catre o retorica pompoasa insa as paria pe propria ajustare verbala a fiecaruia dintre participantii de ale  caror calitati comunicationale nu ma indoiesc.

Eu pledez pentru o imbinare a celor doua medium uri , fara a inclina in favoarea unuia sau a altuia ci doar pentru a sublinia ca unul fara celelalt ne ar putea face "mai altfel si mai saraci"
Mihaela Craciun
Mihaela Craciun

Posts : 9

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Dan Bentoiu Joi 5 Ian 2017 - 21:25


  1. Suntem şi vom rămâne o organizaţie unitară ce funcţionează preponderent Online, fără divizări teritoriale.

  2. Vom avea un singur sediu, pentru a păstra cheltuielile la un nivel minimal şi a nu deveni dependenţi de finanţatori.


cred ca va trebui sa respectam aceste reguli.orice intalnire va necesita spatii si cand vom deveni mai numerosi nu cred ca va mai fi posibila cafeneaua politica.
Dan Bentoiu
Dan Bentoiu

Posts : 89

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Angie Baciu Joi 5 Ian 2017 - 21:33

Care e legatura dintre un sediu si un loc de intalnire? N a spus nimeni ca trebuie sa se desfasoare in acelasi loc. Se pot inchiria locatii speciale daca situatia o cere.
Angie Baciu
Angie Baciu
membru Grup iniţiativă

Posts : 81

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Dan Ţeca Joi 5 Ian 2017 - 21:43

Angie Baciu a scris:va trebui sa stabilim cateva reguli de care sa tinem cont, cum ar fi: locul unde se vor tine(in functie de costuri), frecventa(date fixe ori hotarate prin vot), modalitati prin care sa nu i dezavantajam pe cei ce nu pot fi prezenti fizic si totusi isi doresc sa participe la intalniri.
Locul unde se vor ţine reprezintă un element foarte important, întrucât există riscul să devenim dependenţi de o locaţie oferită gratuit de un membru (sau nemembru) şi apoi acesta să aibă un ascendent faţă de ceilalţi - mai mult sau mai puţin conştient, acesta va fi tratat în mod diferit, din teama ca organizaţia să nu piardă acest loc de întâlniri. Astfel, pot apărea poli de putere informală în organizaţie.
O variantă de a evita aşa ceva ar fi, cred eu, ca astfel de întâlniri să se organizeze în spaţii închiriate (desigur, cu costuri cât mai eficiente) care să asigure cerinţele menţionate mai sus şi care să fie plătite din bugetul organizaţiei, în măsura în care o astfel de cheltuială este aprobată de AG.

Ca o consecinţă, cred că ar trebui să fie destul de rare astfel de întâlniri fizice, tocmai din cauza costurilor implicate.

Mult mai accesibile, în schimb, ar putea fi întâlnirile pe sistem de video-conferinţă (costuri, practic, zero). Mai nou, văd că şi Facebook a introdus pe chat apel video cu multipli participanţi, aşa încât ar fi foarte uşor de utilizat. Nu ştiu cât de bine funcţionează, n-am testat încă, însă, oricum, mie mi-e clar că ăsta-i viitorul.
Şi, Mihaela, o astfel de întâlnire video virtuală ar fi tot una "ochi în ochi". Practic, are cam toate avantajele pe care le aduce una reală, mai puţin, poate, o strângere de mână la începutul şi finalul acesteia. Smile


Ultima editare efectuata de catre Dan Ţeca in Joi 5 Ian 2017 - 23:15, editata de 1 ori
Dan Ţeca
Dan Ţeca
membru Grup iniţiativă

Posts : 783
Location : Bucureşti

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Dan Bentoiu Joi 5 Ian 2017 - 22:50

si eu cred ca asta este solutia care rezolva problema intalnirilor
Dan Bentoiu
Dan Bentoiu

Posts : 89

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Cosmin Cozma Dum 19 Mar 2017 - 12:35

Dan Bentoiu a scris:

  1. Suntem şi vom rămâne o organizaţie unitară ce funcţionează preponderent Online, fără divizări teritoriale.

  2. Vom avea un singur sediu, pentru a păstra cheltuielile la un nivel minimal şi a nu deveni dependenţi de finanţatori.


cred ca va trebui sa respectam aceste reguli.orice intalnire va necesita spatii si cand vom deveni mai numerosi nu cred ca va mai fi posibila cafeneaua politica.
Se pot inchiria sali incapatoare pentru cateva ore. Asta nu e o problema.
Problema e daca merita  astfel de intalniri. Si daca vor fi prevazute in regulamentul de functionare al organizatiei politice ce va fi infiintata.
Cosmin Cozma
Cosmin Cozma
membru Grup iniţiativă - suspendat

Posts : 122

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Sanda Hristudor Dum 26 Mar 2017 - 12:08

Eu susțin că întrunirile ar trebui să fie preponderent "face to face" și la aceste întruniri să participe doar delegații pe zone sau județe iar membrii să poată viziona în direct prin video-conferință, dar să poată interveni doar prin mesaje scrise,.
Sanda Hristudor
Sanda Hristudor
membru Grup iniţiativă

Posts : 38

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Dan Bentoiu Dum 26 Mar 2017 - 15:41

Deosebirea majora dintre noi si ceilalti este tocmai aceasta ,suntem online si ne putem vedea si discuta oricand.deocamdata suntem putini si ne am putea intalni la cafeneaua dlui dan t dar f curand ne va trebui sala palatului
Dan Bentoiu
Dan Bentoiu

Posts : 89

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Sanda Hristudor Mar 28 Mar 2017 - 15:42

Dan Bentoiu a scris:Deosebirea majora dintre noi si ceilalti este tocmai aceasta ,suntem online si ne putem vedea si discuta oricand.deocamdata suntem putini si ne am putea intalni la cafeneaua dlui dan t dar f curand  ne va trebui sala palatului
True ! but ..... ganditi-va la momentul in care o sa fim 100 persoane si toti vor sa vorbeasca primii, intra unii peste altii, se supara, inchid si pleaca. Pe cand in varianta pe care am propus-o mai sus, este vorba doar de delegati si de urmarit intalnirea de catre toti membrii in direct, iar de comentat sau adaugat ceva, se face doar prin mesaje scrise in timp real.
Sanda Hristudor
Sanda Hristudor
membru Grup iniţiativă

Posts : 38

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Cosmin Cozma Joi 30 Mar 2017 - 0:22

Sanda Hristudor a scris:
Dan Bentoiu a scris:Deosebirea majora dintre noi si ceilalti este tocmai aceasta ,suntem online si ne putem vedea si discuta oricand.deocamdata suntem putini si ne am putea intalni la cafeneaua dlui dan t dar f curand  ne va trebui sala palatului
True ! but ..... ganditi-va la momentul in care o sa fim 100 persoane si toti vor sa vorbeasca primii, intra unii peste altii, se supara, inchid si pleaca. Pe cand in varianta pe care am propus-o mai sus, este vorba doar de delegati si de urmarit intalnirea de catre toti membrii in direct, iar de comentat sau adaugat ceva, se face doar prin mesaje scrise in timp real.
  Doamna Sanda, aici puteti propune si argumenta liber tot ce doriti. Si eu personal ma bucur sa vad ca cineva vine cu initiative izvorate din dorinta de a ajuta sincer, chiar daca poate nu sunt de acord cu toate. Totusi, deciziile la initiativele noastre , si anume daca vor fi sau nu adoptate, se iau prin vot ! Nu iau deciziile nici Ciolos, nici Basescu si nici Nicusor Dan pentru noi sau in numele nostru cum se intampla la toate partidele! Si cred ca doar asa este cu adevarat democratic! Puterea sa fie in mainile poporului! In cazul nostru in mainile membrilor organizatiei politice!
Cosmin Cozma
Cosmin Cozma
membru Grup iniţiativă - suspendat

Posts : 122

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Sanda Hristudor Joi 30 Mar 2017 - 6:08

Cosmin Cozma a scris:
Sanda Hristudor a scris:
Dan Bentoiu a scris:Deosebirea majora dintre noi si ceilalti este tocmai aceasta ,suntem online si ne putem vedea si discuta oricand.deocamdata suntem putini si ne am putea intalni la cafeneaua dlui dan t dar f curand  ne va trebui sala palatului
True ! but ..... ganditi-va la momentul in care o sa fim 100 persoane si toti vor sa vorbeasca primii, intra unii peste altii, se supara, inchid si pleaca. Pe cand in varianta pe care am propus-o mai sus, este vorba doar de delegati si de urmarit intalnirea de catre toti membrii in direct, iar de comentat sau adaugat ceva, se face doar prin mesaje scrise in timp real.
  Doamna Sanda, aici puteti propune si argumenta liber tot ce doriti. Si eu personal ma bucur sa vad ca cineva vine cu initiative izvorate din dorinta de a ajuta sincer, chiar daca poate nu sunt de acord cu toate. Totusi, deciziile la initiativele noastre , si anume daca vor fi sau nu adoptate, se iau prin vot ! Nu iau deciziile nici Ciolos, nici Basescu si nici Nicusor Dan pentru noi sau in numele nostru cum se intampla la toate partidele! Si cred ca doar asa este cu adevarat democratic! Puterea sa fie in mainile poporului! In cazul nostru in mainile membrilor organizatiei politice!
Până la proba contrarie, o să mențin ceea ce am spus mai sus.
Sanda Hristudor
Sanda Hristudor
membru Grup iniţiativă

Posts : 38

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Angie Baciu Joi 30 Mar 2017 - 8:55

Nu o sa ramanem incremeniti in deciziile de acest gen. Ne adaptam pe masura ce situatia o cere si evident, dupa cum hotaram cu totii.
Angie Baciu
Angie Baciu
membru Grup iniţiativă

Posts : 81

Sus In jos

Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris) Empty Re: Dezbaterea faţă în faţă versus cea online (în scris)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum