Fake news
Grupuri Facebook
-------
Închis -------- Public
Politica Clasica vs. Reinventand Democratia

Sam 11 Noi 2017 - 12:24 Scris de Valentin Radoi-Riger

O problema care ma framanta:

Mihail Neamtu vorbeste aici https://mihailneamtu.org/2015/11/23/lectia-invatata-cu-noua-republica-un-interviu-pentru-ziare-com/ despre pragmatism in politica si despre nevoia unui partid nou de finantare si finantatori care, in virtuarea banilor pe care ii aduc, nu pot fi pusi pe picior de egalitate cu
"chitibusarul sau carcotasul de rand"

"Trebuie reformat sistemul de finantare a partidelor. O organizatie democratica nu este doar barcuta plutitoare a unor visatori, ci si o adunare de interese …

Comentarii: 16

Salut adresat Comunitatii Non-Partidului. Cateva intrebari.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Salut adresat Comunitatii Non-Partidului. Cateva intrebari.

Mesaj Scris de Valentin Radoi-Riger la data de Mier 8 Noi 2017 - 10:33

Salutare tuturor!

Si multumesc pentru primirea în rândurile simpatizantilor Non-Partidului.

Mă numesc Valentin Rădoi-Riger, 31 de ani, din Cluj-Napoca, lucrez in domeniul IT prin intermediul propriei mele firme.

Am ajuns aici urmand, cu curiozitate, imaginea unui fluturas de la protestele de Duminica de pe Hotnews. Marurisesc ca initial, cand am inceput sa citesc, eram cam sceptic cu privire la ideea democratiei pure sau directe, dar dupa ce am parcurs cam tot materialul din forumuri m-am entuziasmat. Se construieste aici o arhitectura politica interesanta si inovativa. N-am apucat sa fac un research (sper ca voi face in viitor si va anunt concluziile), dar as fi curios daca altcineva a incercat chestia asta intr-un mod foarte asemanator prin alte tari. Nu democratie directa la nivel de stat, canton, oras etc. (din astea sunt cateva exemple functionale, izolate) ci la nivelul unui partid politic. E o idee chiar atat de originala sa ai un partid fara structura ierarhica si doar cu delegati?

O a doua intrebare: Pe cine ne bazam la momentul de fata? Vad in total 117 oameni care au facut Sign-up pe forum, din care doar 47 pe grupul de simpatizanti (din care doar 7 au deschis cuvantul pana acum!) si doar 8 in grupul de initiativa, care sunt realmente activi. Forumul pare sa existe de cel putin un an. E evident efortul lui Dan Teca (46% din totalul mesajelor) de a construi aceasta miscare, dar de ce ramane el mai degraba singular (nu vreau sa minimizem aportul celorlalti, spun doar ca din exterior pare ca Dan Teca face de departe cel mai mult)? E asta doar o impresie gresita a unui nou-venit care nu cunoaste "dedesubturile" miscarii? N-ar trebui ca acest forum sa fie o oglindire a realitatii, conform principiilor de organizare online a non-partidului? Am citit istoricul, am citit Anatomia esecului M10 (toate episoadele), am citit despre M13. Unde sunt toti oamenii aia, vreau sa spun cei de tipul lui Dan, care au activat din convingere dar am ramas dezamagiti? Pe unii i-am retinut din postarile mai vechi ale lui Dan (ex. George Călămar) probabil mai sunt si altii. Exista si alte mini-miscari paralele de care nu stiu eu? Majoritatea au renuntat complet? Or fi unii prin USR sau Platforma RO100?

Inteleg foarte bine ca entuziasmul nostru tinde sa tina, ca orice hotarare, 3 zile (eu sunt in ziua nr 2. Smile ), ca asta e munca voluntara si pentru multa vreme aparent complet inutila, ca toti suntem ocupati cu serviciu, copii sau altele. Deci eu nu fac aici nici un fel de critica nimanui, Doamne fereste! Vreau doar sa inteleg cata deschidere/posibilitate exista pentru o implicare efectiva intr-o astfel de platforma politica bazata pe democratie directa digitala. In fond, nu-mi pot imagina un partid mai ofertant de atat. Dan pleca de la premiza ca NR, FC, M10, partial si USR (spun eu) esueaza tocmai din sentimentul de paralizie pe care il au membrii simplii, de la firul ierbii, atunci cand conducerea e preluata arbitrar si/sau abuziv de un grup restrans care ar trebui sa aiba un rol doar administrativ si ei, cei multi, se simt doar folositi ca masa de manevra in jocul celor putini, chiar daca aia putini ar fi de buna credinta si competenti.

In concluzie, de ce nu sunt mai multi membrii activi dupa un an? E o reticenta fata de idee in sine, e apatia mioritica, sunt ceva dificultati la pipeline-ul de intrare (aici as mai avea niste observatii de facut, voi reveni asupra subiectului in alt post), nu e destul de vizibil acest forum? Apropo, s-a facut ceva pentru a atrage membri noi, pentru a populariza ideea asta sau macar a o pune in dezbatere in diferite medii. Am vazut fluturasii pe HotNews, ma asteptam sa fie sute de oameni intrati pe filiera pe care am ajuns si eu. Sau in acest stadiu se prefera mai de graba un fel de "selectie naturala" a membrilor, adica meriti sa intri doar daca te impinge o cautare a ta interioara suficient de mult pana sa ajungi aici. Eu de ex. ar trebui sa vorbesc despre forumul asta cu oamenii din cercul meu pe care ii consider receptivi la asa ceva, sau ar fi mai bine sa tac, sa mai astept, sa ma mai gandesc? Nu vorbesc neaparat de facut "prozelitism", cat de deschis subiectul spre dezbatere. Nu vad de ce mai multe si mai diverse minti ar dauna. Poate pentru ca inca nu e gata Statutul si se risca o risipire si o polifonie care dauneaza sau chiar omoara din fasa proiectul? Dan, e copilul tau de suflet, as vrea sa stiu cum vezi tu extinderea asta de "personal".

Multumesc!
Valentin Radoi-Riger

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Salut adresat Comunitatii Non-Partidului. Cateva intrebari.

Mesaj Scris de Dan Ţeca la data de Mier 8 Noi 2017 - 11:15

În primul rând, Bun venit alături de noi, Valentin!

Am să-ți răspund mai întâi la ultima întrebare, că este ceva mai simplu.
Sigur că ne-am dori cât mai mulți oameni alături de noi. Nu agreem sub nicio formă ideea unei "caste" închise. Ai văzut, probabil, noi am spus întotdeauna că suntem cât se poate de deschiși și că orice nou venit va fi pe picior de egalitate cu cei mai vechi dintre noi.
Este însă foarte dificil să atragi oamenii într-un astfel de proiect de construcție, așa cum vei constata probabil și singur odată ce vei începe să faci asta. Și chiar te rog să o faci.
Personal, recunosc, nu cred că sunt foarte priceput la așa ceva - din câte se pare. În plus, până în octombrie (când am făcut alegerile pentru roluri) toate sarcinile administrative au fost îndeplinite exclusiv de subsemnatul și nu am prea mai avut timpul fizic necesar să mă ocup și de așa ceva - m-am concentrat pe construcția în sine, care ridică foarte multe provocări.
Poate că, cine știe, ăsta ar fi primul mare beneficiu pe care l-ai putea tu aduce acestei organizații - mai ales dacă te vei decide să te implici mai mult (în Grupul nostru de inițiativă) ca să poți veni și cu inițiative (în sensul regulamentului) și să participi și la decizii. 
Oricum, se pare că ieșirea noastră în public cu acest sondaj pentru nume, începe încet-încet să dea roade, se pare că am început să atragem un pic atenția - de fapt ăsta a fost și cel de-al doilea obiectiv important al acestui sondaj. Smile

Voi reveni și cu alte răspunsuri.
Dan Ţeca
membru Grup iniţiativă

Sus In jos

Mesaj Scris de Dan Ţeca la data de Mier 8 Noi 2017 - 13:04

@Valentin Radoi-Riger a scris:Apropo, s-a facut ceva pentru a atrage membri noi, pentru a populariza ideea asta sau macar a o pune in dezbatere in diferite medii. 
Ultima mare tentativă (Reușită!) de a pune în dezbatere ceva mai serios ideile noastre a fost aceasta (în martie):
https://www.facebook.com/groups/REZISTAMPANALACAPAT/permalink/1532887750054591/
Cu sondajul de acum cu numele, nu ne-au mai primit acolo.

Din păcate e foarte greu să pătrunzi cu astfel de idei pe grupurile astea. Cei care dețin puterea, administratorii de acolo, își simt probabil amenințate pozițiile la care visează, de viitori lideri ai comunității/organizației (viitoare) respective. Smile
Asta este una din marile dificultăți de care ne lovim noi în promovarea acestor idei - nu sunt deloc pe placul multora dintre cei care dețin frâiele - fie ei și niște simpli admini de grup FB.
Dan Ţeca
membru Grup iniţiativă

Sus In jos

Mesaj Scris de Valentin Radoi-Riger la data de Mier 8 Noi 2017 - 20:43

Perfect, ma bucur ca primesc confirmarea deschiderii Non-Partidului spre exterior. De fapt citisem asta deja in principii si viziune, dar vroiam sa verific ca nu exista nici un impediment temporar, de parcurs, din acest punct de vedere.

Cat despre un posibil rol al meu in a atrage oameni noi, nu pot sa zic decat ca mi-ar placea sa incerc asta dar am zero experienta pana acum. Eu sunt unul care a scris primul sau post pe FB ieri (pana acum practic n-am folosit FB, desi aveam un cont formal acolo), iar pe forumuri am activat extrem de putin, in general doar legat de chestiuni tehnice din viata mea profesionala. Deci nimic nu ma recomanda pentru jobul asta de "marketing". Insa, vorba ta, cine stie? Vreau sa incep sa sondez terenul. La momentul asta ma intereseaza sa testez cumva ideile de aici in alte medii. Vreau sa aud de ce n-ar merge niciodata ideea asta, de ce e o utopie (ma rog, vorba vine ca vreau sa aud asta - e vorba de a incerca rolul de avocat al diavolului in privinta asta). Daca aud contra-argumente solide la ideile de aici (sau gandesc eu insumi astfel de contra-argumente), in mod sigur voi veni sa le prezint aici.

Despre sondajul cu numele non-partidului, o sa scriu un post separat, pentru ca am cateva indoieli acolo, poate mi le risipiti voi.

Cand spui ca administratorii grupurilor gen #Rezistenta (astept acceptul de Join la grup, dupa care banuiesc ca voi putea deschide linkul tau) sunt reticenti, esti sigur ca au inteles bine despre ce e vorba aici? Au ceva cu ideea in sine, sau cu implementarea noastra particulara? Poate pur si simplu nu vor sa fie asociati, sa para ca fac backing cu toata greutatea lor unui forum mic si anonim cu 10-12 oameni activi pe acolo si nici n-au inteles exact ce vrem noi. O sa incerc sa aflu niste opinii de la unii din ei, daca pot. Personal nu as presupune din start ca le e frica sa-si piarda "scaunul" de admini. Oricum n-au nimic de castigat din ce fac ei acolo, cred ca sunt si ei oameni ca si noi, care vor sa schimbe ceva. Cel putin deocamdata, ca nu stim exact in ce ne putem transforma.
Valentin Radoi-Riger

Sus In jos

Mesaj Scris de Dan Ţeca la data de Mier 8 Noi 2017 - 20:50

Valentin a scris:E o idee chiar atat de originala sa ai un partid fara structura ierarhica si doar cu delegati?
Din ce știu eu, un partid pe model oarecum apropiat ar fi MoVimento 5 Stelle din Italia (de unde ne-am și inspirat inițial cu unele idei). Dar sincer, n-am făcut o cercetare exhaustivă în acest sens. Dacă o vei face tu, chiar am fi foarte interesați să ne spui concluziile.

Valentin a scris:Pe cine ne bazam la momentul de fata?
În momentul de față ne bazăm efectiv doar pe vreo 5 oameni (poate cu tine 6) :)
Chiar și din cei 8 ai membri ai grupului de inițiativă (pe care i-ai văzut tu în listă), unul e pe picior de plecare (atras de fata morgana unui partid al "rezistenților" - cu nimic diferit ca model de alte partide), un altul (George - care locuiește în Germania) a dispărut complet de pe Facebook și nici la mail nu mai răspunde (probabil că nașterea celui de-al 4 copil l-a copleșit), iar o colegă este acum într-o pauză prelungită (datorită unor probleme personale). Mai sunt 3 membri (de jure), care acum se află în suspendare pentru restanță la cotizație - dar numai la unul sunt șanse reale să mai revină (după ce depășește chestiunile, tot personale, care o țin acum foarte ocupată) fără a miza totuși pe o contribuție prea mare din partea ei, nici după revenire (căci nici înainte nu a avut-o).

Ca perspectivă:
1. Sperăm să ne mai creștem un pic grupul de inițiativă (măcar cu câțiva oameni - cât să înlocuim măcar resursa umană pierdută în ultimul timp și să aducem și o perspectivă mai proaspătă) după această promovare prilejuită de sondaj și după ce ne vom alege un nume - deja observăm o oarecare tendință de apropiere a unor oameni atât pe grupul FB cât și pe forum (într-un număr mult mai redus, desigur - nu e la fel de facil ca un grup FB, aici se fac lucruri mult mai complexe) - și tu te numeri printre aceștia. :)
2. Continuăm să ne sporim baza de simpatizanți - și mă aștept, odată încheiată faza de construcție (nu foarte atractivă pentru cei mai mulți) și cu trecerea la o funcționare oficializată (ca "partid"), să ni se alăture (ca membri) dintre acești simpatizanți suficienți cât să se poată crea un efect de bulgăre de zăpadă (având în vedere structura arborescentă de prietenii a Facebook-ului). Totul este ca oferta pe care o vom face până atunci să fie una "ce nu se poate refuza". :)
De-asta ne concentrăm atât de tare acum pe "produs" și nu pe reclamă. Dar ai văzut cred că spiritul inovativ nu ne lipsește și, când produsul  va fi gata, sunt sigur că vom găsi mijloace ingenioase pentru a ajunge la oameni - în ciuda opoziției acelor "deținători de putere" din spațiul virtual.

Cam atât deocamdată. Voi reveni și cu alte răspunsuri.

Ultima editare efectuata de catre Dan Ţeca in Joi 9 Noi 2017 - 23:48, editata de 1 ori
Dan Ţeca
membru Grup iniţiativă

Sus In jos

Mesaj Scris de Dan Ţeca la data de Mier 8 Noi 2017 - 20:58

Valentin a scris:Despre sondajul cu numele non-partidului, o sa scriu un post separat, pentru ca am cateva indoieli acolo, poate mi le risipiti voi.
Am să-ți dau numai 2 link-uri - poate mai cauți și tu - dar este un termen atât de nou încât nu vei găsi prea multe referințe
http://spacecollective.org/Schmuck/6505/NeoDemocracy
https://www.dailykos.com/stories/2010/8/6/891001/-

Dan Ţeca
membru Grup iniţiativă

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum